Myjka ciśnieniowa – czym właściwie jest?

Pojawienie się myjki ciśnieniowej odmieniło charakter wykonywanej pracy w wielu branżach. Dzięki niej wiele procesów zostało usprawnionych, a liczba zastosowań dla wielu stanowi nie lada zaskoczenie. Sprawdza się doskonale do mycia powierzchni samochodu, okien, elewacji czy też kostki brukowej. Na szczególną uwagę zasługuje myjka wysokociśnieniowa kranzle stanowiąca idealne narzędzie sprawdzające się w trudnych zadaniach w przemyśle ciężkim, spożywczym, rolnictwie, a także transporcie.

Budowa poszczególnych modeli myjki ciśnieniowej nieco różni się od siebie, w głównej mierze zależy bowiem od jej zastosowania. Wszystkie myjki ciśnieniowe posiadają jednak stałe, podstawowe elementy, bez których praca urządzenia nie byłaby możliwa. Są nimi:

  • wąż
  • pompa wysokociśnieniowa
  • przewód wysokociśnieniowy
  • silnik.

W zależności od zastosowania maszyny wysokociśnieniowe mogą zostać także wyposażone w dodatkowe elementy ułatwiające pracę oraz zwiększające komfort. Jednym z nich jest lanca, która montowana jest zamiast pistoletu natryskowego. Jej koniec może zostać uzupełniony różnego rodzaju dyszami, dzięki którym możliwa jest zmiana strumienia wody. Dzięki regulacji strumienia wody możemy idealnie dopasować go czyszczonej powierzchni.

Producent oferuje różne rodzaje strumienia:

  • strumień płaski nadaje się do większości czyszczonych powierzchni
  • strumień rotacyjny polecany do mocno zabrudzonych bądź porowatych powierzchni
  • strumień rozproszony nadający się idealnie do regularnego mycia samochodu.

Zimnowodna czy ciepłowodna?

Głównym dylematem podczas kupna myjki wysokociśnieniowej jest wybór pomiędzy zimnowodną oraz ciepłowodną. Obie kategorie posiadają szereg zalet, a wybór zwykle zależy od własnych preferencji.

Myjka zimnowodna

Zimnowodne myjki kranzel doskonale radzą sobie nawet z najtrudniejszymi zabrudzeniami. Sprawdzają się zarówno w halach produkcyjnych, jak i salonach motoryzacyjnych, kuchniach przemysłowych czy w branży spożywczej. W połączeniu ze środkami chemicznymi doskonale usuwają brud, a nawet odrdzewiają konkretne części maszyn.

Myjka ciepłowodna

Jest urządzeniem różniącym się od poprzedniego produktu możliwością podgrzania wody. Cecha ta pozwala na usuwanie substancji trudnych do pozbycia się takich jak smoła, gips czy farba. Z tego też względu jest produktem najczęściej wybieranym w przemyśle metalowym oraz rolniczym. Kolejną cechą różniącą ją od myjki zimnowodnej jest brak konieczności używania dodatkowych detergentów. Gorąca woda ma bowiem znacznie lepsze właściwości myjące od wody zimnej. Ponadto sterylizuje oraz dezynfekuje czyszczone powierzchnie.

Parametry, na które warto zwrócić uwagę

Wybór maszyny wysokociśnieniowej powinien być uzależniony od funkcji, jaką myjka będzie spełniać. Maszyny wysokociśnieniowe kranzle sprawdzają się w różnych zakres wykonywanych prac oraz stopniach zabrudzenia powierzchni. Biorąc pod uwagę oba czynniki będziemy w stanie idealnie dopasować parametry takie jak:

  • ciśnienie robocze i maksymalne
  • maksymalna temperatura wody w dopływie
  • moc myjki.

Oprócz powyższych parametrów warto również zwrócić uwagę na to, czy myjka ciśnieniowa została wyposażona w zestaw dysz i szczotek. Zwykle producent oferuje podstawową końcówkę roboczą – lancę ciśnieniową. Warto jednak zaopatrzyć się w dodatkowe szczotki, które ułatwią wykonywane prace.

Jeżeli decydujemy się na wybór myjki ciśnieniowej, która pracuje ze środkami chemicznymi, istotnym elementem jest zbiornik na detergent. Warto zwrócić uwagę na jego pojemność oraz sposób podłączania.

Długość węża także jest niezwykle istotnym parametrem. To właśnie ten element odpowiada za maksymalny zasięg pracy myjki ciśnieniowej, który w przypadku wielu branż jest niezwykle istotny. Warto mieć jednak na uwadze, że im dłuższy wąż, tym większa masa samego urządzenia.

Decydując się na ciepłowodne myjki kranzle istotnym parametrem jest maksymalna temperatura wody w dopływie. Ma to szczególne znaczenie, gdyż przekroczenie maksymalnej wartości może doprowadzić do uszkodzenia podzespołów myjki.

Dlaczego warto kupić myjki ciśnieniowe?

Lista zalet wynikających z zastosowania myjek ciśnieniowych jest bardzo długa. Wśród najważniejszych znalazła się przede wszystkim oszczędność czasu i energii włożonych w dogłębne oczyszczenie powierzchni. Dzięki niej unikniesz męczącego szorowania ciężkich do usunięcia zabrudzeń.

Zastosowanie myjek wysokociśnieniowych wiąże się także z dużą oszczędnością wody. Proces czyszczenia przebiega niezwykle sprawnie i szybko, przez co nie zużywamy tak wiele wody. Ponadto wysokie ciśnienie oraz temperatura w przypadku myjek ciepłowodnych zwalnia nas z konieczności użycia detergentów. Przekłada się to znacząco na zmniejszenie kosztów związanych z czyszczeniem powierzchni.

Korzystanie z maszyn wysokociśnieniowych niesie ze sobą niezwykłą wygodę oraz komfort pracy. Większość modeli wyposażona jest w kółka dzięki, którym urządzenie staje się mobilne. Wysoka wygoda użytkowania idzie także w parze z łatwością obsługi.

Wash Expert Toruń