Maszyny wysokociśnieniowe
Myjki wysokociśnieniowe to wysoka wydajność czyszczenia połączona z optymalną ergonomią pracy. Myjka ciśnieniowa pozwala wygenerować silny strumień wody, dzięki któremu możliwe jest pozbycie się najbardziej uporczywych zabrudzeń. Dodatkowe elementy wyposażenia myjki: lance, pistolety, głowice umożliwiają wygodną pracę nawet podczas wielogodzinnego mycia wielkich powierzchni. Myjki nadają się do czyszczenia maszyn, urządzeń i powierzchni w różnych sektorach przemysłu, a także prac w gospodarstwie rolnym (np. dezynfekcji), garażu, warsztacie, czy wreszcie – domu. To wyjątkowo funkcjonalne i intuicyjne w obsłudze konstrukcje, które sprostają każdemu zadaniu. Sprawdzą się przy myciu elewacji, usuwaniu graffiti, plam oleju, ptasich odchodów, a cięższe modele poradzą sobie z usuwaniem masywnych powłok utworzonych przez brud. Kluczowe jest dobranie karchera odpowiedniego dla swoich potrzeb.
Myjka wysokociśnieniowa zimnowodna
Myjka wysokociśnieniowa zimnowodna sprawdzi się tam, gdzie pożądana jest wysoka dynamika czyszczenia. Profesjonalny sprzęt zawdzięcza swoją skuteczność odpowiednim parametrom konstrukcyjnym i dołączeniu dedykowanego detergentu do strumienia wody. Detergent jest niezbędny przy czyszczeniu z użyciem zimnej wody. Cechami wyróżniającymi myjki zimnowodne jest ich duża mobilność i możliwość przenoszenia w dowolne miejsce pracy.
Myjki spalinowe (czyli myjki ciśnieniowe zimnowodne z napędem spalinowym) gwarantują niezależność od dostępności źródła prądu. Myjki diesel i myjki benzynowe mają możliwość pobierania wody ze stawu, oczka wodnego, zbiornika, beczki itp. Cechuje je niezawodność, niewielkie zużycie paliwa i wieloletnia trwałość (dotyczy to zwłaszcza diesli). Mniejsze modele często mają wbudowany prosty, jednocylindrowy benzynowy silnik 4-suwowy. Modele droższe mogą być wyposażone w wysokoprężne wielocylindrowe silniki. Silniki wymagają systematycznej konserwacji. Konieczne jest wykonywanie okresowych przeglądów, wymiany filtrów oleju, powietrza i paliwa, regulacji układów wtryskowych, gaźników. Trzeba wziąć to pod uwagę przy wyborze karszera. Trzeba pamiętać, że przy nieregularnym i sporadycznym użytkowaniu myjki spalinowej może dochodzić do gromadzenia się zanieczyszczeń w układzie paliwowym silnika. Myjki ciśnieniowe spalinowe wytwarzają zwykle większą moc niż modele elektryczne. Myjki spalinowe cechuje duża zdolność adaptacji do środowiska pracy. Mogą pracować normalnie niezależnie od warunków pogodowych (deszcz). Ich wadą w porównaniu do myjek elektrycznych jest konieczność użytkowania ich wyłącznie w miejscach z dobrą wentylacją. Występują w różnych rozmiarach, kształtach i konfiguracjach parametrów.
Kupić nowy sprzęt? A może warto zainwestować w używany karcher?
Przede wszystkich bardzo ważne jest dokładne przemyślenie i określenie swoich potrzeb. Trzeba odpowiedzieć sobie na podstawowe pytania:
- Co zamierzam czyścić?
- Jak mocne są to zabrudzenia i na jak dużej powierzchni?
- Ile czasu dziennie / tygodniowo / miesięcznie myjka ciśnieniowa będzie w użyciu?
- Czy będę mieć w miejscu pracy dostęp do bieżącej wody / źródła prądu?
- Czy potrzebuję sprzętu na sezon, czy na lata?
Poręczność i wszechstronność myjek sprawiają, że ich kupno jest w większości przypadków dobrą inwestycją. Standardowe myjki elektryczne to wydatek rzędu kilkuset złotych. Nie warto jednak interesować się najtańszymi modelami z uwagi na ich niską jakość i trwałość. W sytuacji, gdy będziemy używać sprzętu często i intensywnie, lepiej zaopatrzyć się w wytrzymalsze i solidne myjki ciśnieniowe. To wiąże się oczywiście ze wzrostem ceny sprzętu, która może sięgać nawet ponad 40 tys. zł. Rozwiązaniem w tej sytuacji może być zakup myjki ciśnieniowej z drugiej ręki. Można w ten sposób zdobyć sprawne urządzenie wysokiej jakości w niższej cenie.
Używana myjka nie musi być wcale gorsza od nowej. Przy zakupie używanego karchera od osoby prywatnej pojawia się jednak kolejna wątpliwość: skąd pewność, że urządzenie nie jest uszkodzone? Zwykle gwarancja jest już przeterminowana przy zakupie rzeczy używanych, w tym używanych myjek. I tu można znaleźć rozwiązanie, a jest nim komis karcher. Zakup używanego karchera w takim miejscu to same zalety, bowiem:
- istnieje możliwość wyboru spośród wielu modeli,
- istnieje możliwość uzyskania fachowych odpowiedzi i porad od pracowników komisu,
- komis karszer na pewno będzie służył pomocą w przypadku wystąpienia problemów z obsługą używanego karszera, konserwacją czy usterką podczas jego użytkowania. Nie zostaniemy z problemem sami. Należy też wspomnieć, że aby zagwarantować bezpieczną pracę urządzenia, trzeba stosować wyłącznie oryginalne części zamienne. I w tym punkcie fachowcy komisu karcher będą na pewno pomocni.
W dobie mody na eko warto rozważyć też aspekt ekologiczny i oszczędnościowy zakupu używanej myjki w komisie karcher. Kupując sprzęt używany, obniżamy generowanie odpadów, oszczędzamy pieniądze… zyskując na jakości myjki. Jeśli w zamiarze było użytkowanie sprzętu jedynie sezonowo, można zaopatrzyć się w wysokiej klasy sprzęt w stosunkowo niskiej cenie, a po zakończeniu użytkowania sprzedać go z powrotem komisowi karcher.
Nowy karcher, używany karcher. Na co zwrócić uwagę?
Decydując się na zakup myjki ciśnieniowej trzeba wiedzieć, że poszczególne modele różnią się od siebie wieloma parametrami. Są nimi m.in.: typ silnika (omówiony powyżej), maksymalny przepływ wody, moc, ciśnienie pompy, siła mycia, maksymalna temperatura wody zasilającej, ciężar własny, kształt obudowy, stacjonarność / mobilność. Warto zwrócić uwagę na wyposażenie dodatkowe włączone do zestawu z myjką. Czy długość dołączonego węża, uchwyty lancy, pistoletu, dyszy, szczotki są zgodne z oczekiwaniami? Czy istnieje możliwość rozszerzenia wyposażenia np. w zestaw do oczyszczania rur, posadzek, piaskowania? Trzeba zwrócić uwagę na obecność i gabaryty zbiornika na wodę. Im większy pojemnik, tym rzadsza konieczność uzupełniania wody lub płynu z detergentem. Kolejnym aspektem jest panel sterowania myjką. Czy zawory regulacyjne i pokrętła danego modelu będą wygodne w obsłudze? Należy poświęcić chwilę materiałom użytym do budowy myjki. Czy konstrukcja jest odporna na korozję i uszkodzenia mechaniczne?
Jak widać, wybór odpowiedniej myjki wysokociśnieniowej nie należy do łatwych decyzji. Warte rozważenia jest zwrócenie się o poradę do fachowców zajmujących się na co dzień myjkami ciśnieniowymi. Ich wiedza i doświadczenie pozwoli szybko dobrać karcher idealnie dopasowany do konkretnych zadań i możliwości Kupującego.